מלח הארץ

מלח לא נועד אך ורק לתיבול תבשילים, להכשרת בשר ולזרייה על פצעים… למלח יש גם שימוש נוסף, מקורי, אך לא חדש. בריא להכיר- חדרי המלח. הם נועדו להקל על סבלם של חולי אסתמה ודומיהם, ועושים זאת בהצלחה רבה. כיום גם בישראל.

כאשר הקים ד"ר אילן זמיר את חדר המלח במרפאתו בירושלים, הוא נתקל בתגובות רבות ומעניינות. חלקן הגיעו מצד מצד חולי אסטמה שהופתעו מעצם החשיבה על כך שטיפול נעים, לא פולשני וללא מגע, יוכל לגאלם גאולה נצחית מההתקפות הקשות. תגובות אחרות הגיעו מצד עמיתים למקצוע שברכו אותו על היוזמה היחודית בהקמת 'חדר המלח' הירושלמי, אך הייתה גם תגובה נוספת שלא תשכח במהרה מליבו. ד"ר זמיר מספר לנו על כך: "פניתי אל אחד הרופאים הקונבנציונאליים המתמחים בטיפול באסטמה והצעתי לו לבוא ולראות את הפטנט. 'עזוב, זה לא יעיל', הוא אמר לי.

"כשביקשתי להסביר לו את דעתי, הוא רק הפטיר: 'כל ההומיאופתיה מושתתת אך ורק על פסיכולוגיה. אנשים באים להתרפאות וחשובים שבאמת מבריאים, כדי להוכיח את יעילות חדר המלח אתה צריך לבנות חדר- דמי במקום אחר, ללא מלח, להביא לשם את החולים, וכאשר יודו בכך שלא הבריאו במקום השני, תוכל לאשר את יכולתו של החדר".

ד"ר זמיר מספר לנו על השיחה הזו בחיוך רחב. הוא לא נבהל מדברי עמיתו וכדרך היהודים, רק השיב בתמיהה: "וכיצד הוכיחו שים המלח הוא בעל יכולות ריפוי, האם לשם כך בנו ים נוסף?" למותר ציין כי הרופא שתק, על כך לא היה לו מענה.. אך את הדבר החשוב ביותר לא טרח ד"R זמיר להסביר לרופא, ואותו הוא דווקא כן טורח לציין באוזנינו. "חדר מלח אינו טיפול הומיאופתי שצץ בשנים האחרונות ושנוי במחלוקת", הוא קובע, "להיפך ולהיפך, חדר המלח מחבר אותנו למכרות המלח שבטבע וזו שיטה המוכרת כבר למעלה מאלפיים שנה".

מלך המלחים

ברוך בקר הוא האיש הניצב מאחורי אגדת המלח הישראלית.

תחילתו של הסיפור מתחיל בסבו שהיה מצין יהודי בצבא הרוסי במלחמת העולם השניה. במהלך המלחמה הוא נפצע ברגלו והועבר לטיפול בבית חולים מחוזי הממוקם בעיירה ויליצ'קה, למרגלות הרי הקרפטים- בתוך מכרה מלח ענק. ביית החולים החלים הסב מפציעתו, אך בו זמנית החל לחוש כי משהו "חסר" לו. היו אלו השיעולים וקוצר הנשימה שחברו כעסקת חבילה לאסתמה ממנה סבל מאז ומעולם.

סבא בקר לא היה צריך לחשוב הרבה, כדי להתוודע לתכונתם היחודית של מכרות המלח, והיא היכולת להקל, ואפילו להקל מאוד, על מחלות שונות באיברי הנשימה.

המלחמה הסתיימה, וסבא בקר חזר הביתה, אך לא שכח את המכרה שבויליצ'קה. מידי פעם, כשהתקפי האסטמה גברו עליו, היה נוסע לכמה ימים של הרחבת הסמפונות ושחרור הליחות במעמקי מכרה המלח, ששמו כמקום מרפא לחולי דרכי הנשימה כבר החל לצאת למרחוק.

אכן, מכרות המלחים הינם בעלי יכולת סגולית עד מופלאה כמעט. הם מגיעים לעומקים של 300 מטר והירידה מתבצעת במעליות תעשייתיות של כורים, כאשר הנוסעים חבושים בקסדות.

ברוך בקר מספר, כי לפני מספר שנים הגיע סבו לשם, אך אמרו לו: "אתה לא נכנס! אתה מבוגר מדי ולא ניקח עליך אחריות, אם אתה רוצה, יש לנו חדר מלח בבית ההבראה".

"הסיפור הזה הדליק אצלי נורה", מספר ברוך, "אם אפשר לבנות חדרי מלח באופן יזום, אז מן הסתם אפשר לעשות זאת גם בישראל". ברוך, שהיה לקראת סיום לימודי הסיעוד שלו, פנה להכשרה בת שמונה חודשים באותו בית חולים בו אושפז סבו לפני חמישים שנה.

שיטה עתיקה

וכעת, טרם נציץ אל חדרי המלח, נצטייד בכמה מילות היסטוריה.

הטיפול בחדרי המלח (ספלאותרפיה-בלעז) אינו דבר חדש, והוא קיים כ-2500 שנה (!).

הלוחמים האינדיאנים הפצועים היו נשלחים לשהייה במכרות מלח ומושקים במי מלח, באיטליה היו נשלחים חולי שגרון, דלקת פרקים ומחלות נשימה למערות מלח וכך גם במקומות נוספים. בחפירות ומחקרים שונים נמצאו מערות מלח ברוב מדינות אירופה,רוסיה ואוקראינה. בכל איזור בו נמצא המלח המפולא- ניצלו אותו המקומיים, וישנן עדויות לתוצאות מדהימות.

בעקבות תצפיות רפואיות מדוקדקות נמצא קשר ישיר בין טמפרטורה, לחץ בעומק האדמה וריכוז המלח, לבין טיהור מערכת הנשימה ולשיפור משמעותי

במצבם של חולים במחלות כרוניות הקשורות בה, המסקנות היו מפעימות, והן שהיוו את הבסיס ל"סלאותרפיה" המודרנית.

בעקבות התוצאות הצליחו המדענים לדייק בטיב הטיפול, דיוק בעומק האדמה והטמפרטורות, עד לתוצאות מדהימות- שיפור של 80% בחולי אסטמה מבוגרים, וריפוי של 100% בילדים! מאז הספיקו מדינות רבות באירופה לאמץ את השיטה, וחצבו מכרות מלח בעומקים של מאותת מטרים.

בחלק מהמקומות נוסדו בתי חולים של ממש מתחת לפני השטח, בעלי קומות בעומקים שונים. משנות השישים הפכה השיטה למדעית, וכיום היא נחשבת כחלק מלימודי הרפואה. ברוסיה, למשל נוהג כל רופא קופת חולים לשלוח את מטופליו לטיפול בחדרי מלח, במכרות המלח או לאינהלציות מלח.

חדרי המלח

אך לא תמיד אפשרי לנסוע למכרות המלח, לא כל אחד יכול להרשות לעצמו את טיולי הבריאות באירופה, וגם כשאפשר, יתכן כי המצב הבריאותי אינו מאפשר זאת.

לכן, פותח השלב הבא- יצירת "מיקרו אקלים" של מכרות המלח, שמשמעותו- חיקוי של הסביבה הטבעית במכרות, ובארץ קיימים מספר חדרי מלח המיועדים לצרכי טיפול.

ד"ר זמיר מעניק לנו הצצה אל חדר מלח מצוי. "החדר הינו בגודל 20-30 מ"ר, הוא מתאר, "קירותיו עשויים מחומרים רגילים, אך דפנותיו הפנימיות מצופות

לבנים של מלח המועשרות בחימר, אבנים וטיט. (הלבנים חצובות ממכרות בעומק של כ-300 מ' באוקראינה). על הרצפה נמצאים גם רסיסי מלח וכתוצאה מתנאים אלו נוצרים תנאים מלאכותיים הזהים למכרות המלח.

כמו כן, הוא מציין כי חדר המלח בנוי בצורה אסתטית ובטוב טעם, כורסאות עור נוחות משלימות את החוויה, ורמקולים המוצמדים לקיר משמיעים מנגינות על פי בחירתו של המטופל. המטופלים שוהים בחדר בכל טיפול בין שעה למספר שעות, עם לא עוברים שם שום טיפול נוסף על השאיפה. יש המעדיפים לנצל את הזמן כדי לקרוא בשלווה, ילדים משחקים משחקים שונים ויש שנרדמים- כל אחד על פי בחירתו שלו, אבל אין כל ספק כי השהייה בחדר מרגיעה מאוד.

מה יש בו, בחדר המלח, שגורם להקלה המיוחדת?

במרפאתו של ד"ר זמיר משיבים לנו המומחים כי תכונותיו של חדר המלח אכן מיוחדות. הרי ידוע כי מלחים מסייעים בריפוי הגוף ובטיפול בו, ואחת התכונות הנפלאות שלהם מתבטאת ביוש וביכולת לספוח מים. (לא לחינם אומרים על הים, שבו האוויר ספוג במלחים, כי יש לו איכויות רפואיות לטיפול בסובלים מבעיות נשימה, ובכלל לשיפור הנשימה ומצב הרוח).

הטיפול בחדר המלח, כמוהו כטיפול בים, רק באיכות נוספת ומרוכזת. זוהי שיטת טיפול המרכזת אויר מלוח בריכוז גבוה גם בחדר סגור ויוצרת למעשה מיקרו- אקלים מלאכותי, הזהה לתנאי האקלים במערות המלח התת- קרקעיות.

מה קורה לחולה הנושם את האוויר המיוחד?

ד"ר זמיר: "האוויר בחדרי המלח רווי בתרסיס דק של מלח ונתרן כלור הנפלטים מגושי המלח הטבעיים וחודרים עמוק לתוך הריאות והסמפונות. הליחה הופכת דלילה ונפלטת ביתר קלות וכך דרכי הנשימה מתרחבות, דבר המקל מאוד על הנשימה.

"מעבר לכך", הוא מדגיש, "האוויר בחדרי המלח סטרילי ומטוהר מחיידקים ואלרגנים שונים. דבר זה מאפשר חיזוק ואיזון המערכת החיסונית של הגוף. המלח כה יעיל, עד שניתן לחוש בתועלתו אפילו בשימוש ביתי. ניתן לרכוש מנורות מלח מיוחדות שחולים מעידים כי כאשר מציבים אותן בחדריהם, הם זוכים בשינה איכותית שכמוה לא הכירו. מובן שאין הדבר מהווה תחליף לטיפול בחדרי המלח".

כמה טיפולים צריכים לעבור עד שחשים בהקלה?

"הוכח מדעית כי מספיקה שעה ביום לנשום אויר סטרילי, על מנת להחזיר את המערכת החיסונית לאיזון. אך כדי לשמור על יציבות, מומלץ להגיע גם פעמים נוספות באופן סדיר. מספר הטיפולים משתנה מחולה לחולה, אך כבר לאחר שניים- שלושה טיפולים, חשים כולם, מבלי יוצא מן הכלל, בהקלה משמעותית".

מלח לכל דכפין

השיטה מעניינת ללא כל ספק, ויש באמתחתנו עוד שאלות רבות, אך במרפאה לא נבהלים, אלא משיבים על כולן בסבלנות.

אלו מחלות באות על פתרונן בחדרי המלח?

"המחלות העיקריות הניתנות לטיפול הן: אסטמה, דלקת הסמפונות, דלקת הסמפונות המקצועית, צורנת, נפחת, קדחת השחת, נזלת, דלקות גרון, שיעול כולל עישון, ועוד מחלות נוספות".

למי מתאימים החדרים?

"חדרי המלח מיועדים בראש ובראשונה לטיפול משלים לחולים במחלות אלרגיות של מערכת הנשימה", משיבים במרפאה, אך מדגישים לתשומת ליבנו כי פעולת זיקוק הריאות מומלצת לא רק לחולים כרוניים.

אז למי עוד?

"ההשפעה החיובית של הטיפול בחדרי המלח נמצאה יעילה גם אצל אנשים בריאים העובדים במקומות סגורים, בהם יש כמויות גבוהות של אבק, חיידקים או מזהמים אחרים. נוסף על כך, השיטה מתאימה גם לאנשים הנגמלים מעישון או הסובלים מבעיות נחירה ונשימה כבדות בלילה".

נשמע אידיאלי, מתאים גם לילדים?

"בהחלט, וגם מומלץ. הטיפול אפקטיבי לכל הגילאים".

ובכל זאת, יש גם כאלה שיוותרו מאחורי הדלת…?

ד"ר זמיר משיב בחיוב ומצביע על החולים במחלות מידבקות, שחפת, מחלות בדם או נשים טרם לידה, שהם, לדבריו, לא יזכו להיכנס לחדרי המלח.

לקביעת טיפול בחדר מלח צרו איתנו קשר

ימי הפעילות א'.ג'.ה'
12.00- 18.00