עד היום הסטטיסטיקה מעמידה את התקפי הלב במקום הראשון בין גורמי התמותה בעולם. הנתון הזה חמור ומדאיג, ומחייב גם לשאול שאלה בסיסית: היכן הישגי הרפואה המודרנית, על כל ההשקעות האדירות, אשר הופנו למחקר ופיתוח תרופות וטכנולוגיות לאבחון וטיפול במחלות הללו, אם עדיין מיליוני אנשים ממשיכים להיפגע מהן?

התשובה היא, כי ללא ניהול חיים תקין המותאם לדרישות הגוף מבחינת המזון, האוויר והפעילות הגופנית האופטימאלית – לא ניתן באמצעים תרופתיים וכירורגיים לשקם מערכות אשר נפגעו במשך שנות הפעלתם הלא תקינה.

לכן אעשה ניסיון להתוות דרכים למניעה וטיפול במחלות לב וכלי הדם שיאפשרו, במקביל עם הרפואה המדעית והאלטרנטיבית, לשמור על הבריאות ולשפר את מצב החולים וכמו כן מצב בריאותי של אלה המצויים בסיכון גבוה, עקב אי תקינות מערכת הלב וכלי הדם.

מחלת הלב דורשת התייחסות הוליסטית, כלומר, מודעות לקשרים הדוקים בתוך מערכת ההובלה ושאיבת הדם והכרת קשרי הגומלין בינה לבין שאר מערכות הגוף. מחד הכול מושפע מהלב וכלי הדם ומאידך מערכות הגוף משפיעות עליהם. למשל, מחלת טרשת העורקים אינה רק מחלה מקומית הפוגעת ברשת כלי הדם, אלה תופעה סיסטמית – כלל גופנית. לכן, הטיפול המומלץ הוא זה המתייחס, קודם כל, לכלל המערכות בגוף.

פעילות גופנית

מערכת הלב וכלי הדם, בנויה כדי לספק את צרכיו של אדם העוסק בפעילות גופנית אינטנסיבית, בהרבה מזו שהאדם הממוצע עוסק כיום.

לכן, על מנת להבטיח פעילות תקינה של המערכת, אדם חייב לשלב בפעילותו היום – יומית גם תרגילים ופעולות המאפשרות אימון מאומץ של הלב וכלי הדם. מדובר בהליכה מהירה של לפחות 5-6 קילומטר. אך בפועל רוב האנשים המתגוררים בערים, בקושי מסוגלים ללכת שתי תחנות אוטובוס או לעלות רגלית 2-3 קומות.

עם כל הפרדוקסאליות, רוב המחלות הקרדיאליות נגרמות לא בשל עייפות יתר ועומס פיזי, אלא בשל תת פעילות פיזית. מכאן המסקנה, שיש צורך חיוני ביותר להגביר מרכיב של מאמץ גופני יום – יומי למשך לפחות 45 דקות כל יום. מדובר בהליכה מהירה, רכיבה על האופנים ועוד.

כמו כן, בשל השפעת מערכת העצבים על תפקוד הלב וכלי הדם, חשוב להוריד את רמת הלחצים המופעלים על האדם מסביבתו הקרובה והרחוקה, חשוב לנהל אורח חיים מאוזן, תוך הקפדה על שעות מנוחה ושינה מספקות, וחופשות סדירות מעבודה יום-יומית.

אמצעי הרגעה

נתמקד קודם כל על ההמלצות להרגעת מערכת העצבים בכלל וזו שאחראית על פעילות התקינה של הלב וכלי הדם בפרט:
מדובר בתמציות תה מצמח בשם עוזרר (Crategus) ושורש וולריאן.
טיפול חשוב נוסף, המומלץ בעיקר לאנשים עם נטייה למתחים, חרדות ומצבי
להפרעות קצב הלב

1. כאמצעי ארוך טווח, מומלץ במשך חודש לאכול עד 150 גר’ דבש, (לחלק לכפיות למספר פעמים ביום).
2. בהתקף, מומלץ לשתות כעזרה ראשונה, חצי כפית סודה לשתייה בחצי כוס מים.
3. לטיפול מתמשך ויסודי: לגרד בפומפייה שורש סלרי, להוסיף מעט מלח, מעט פטרוזיליה, שמיר ומיונז, לאכול פעם ביום לפני ארוחת ערב.

לניקוי כלי הדם

1. כוס זירעוני שמיר, כף שורש וולריאן, 2 כוסות דבש. לערבב יחד, להוסיף 3 ליטר מים רותחים, להכניס לתוך תרמוס גדול ולהשרות למשך יממה, לשתות 2 כפות 5-7 פעמים ביום.
2. מומלץ לשתות כפית מיץ שום פעמיים ביום חצי שעה לפני האוכל ואחרי כן לשתות חצי כוס חלב/מים.

לטיפול ביתר לחץ דם

1. לערבב כוס משמש יבש, כוס צימוקים, כוס אגוזי מלך, לטחון ולהוסיף 2 כוסות דבש. לאכול כף תערובת זו 3 פעמים ביום למשך חודש.
2. לטחון כוסמת עד מצב של אבקה, לאכול פעם ביום לפני האוכל, בין כפית לכף בהתאם לתגובות אישיות. (למדוד לחץ דם לפני ושעה אחרי אכילת הכוסמת, ולהגיע להורדה רצויה אחרי שעה).
3. 3 כפות חיטה, לנקות ולשטוף, לטחון ולאכול במשך היום.
4. כפית מלאה של קפה, כפית שטוחה של חומצת לימון, להוסיף חצי כוס מים ולשתות במצב חם בלגימות קטנות. רצוי לא לשתות אחרי כן ולנוח במשך חצי שעה. רצוי לשתות פעם/פעמיים ביום במשך יומיים/שלשה, בכדי שלחץ הדם יחזור למצב תקין.
5. ניתן להוריד לחץ דם גבוהה ע”י קומפרס של חומץ 9%. להניח למשך 15 דק’ על כפות הרגליים.
6. לאכול 2-3 תפוחי אדמה אפויים עם הקליפה, 5-6 פעמים בשבוע.
7. ע”מ להוריד במהירות לחץ דם גבוה, יש ללחוץ בחוזקה עם האצבע האמצעית על הבליטה בקדמת פתח האוזן למשך דקה- שתים.
8. כף דבש לערבב בכוס מים מינראליים ולהוסיף מיץ מחצי לימון, לשתות לפני האוכל פעם ביום במשך 7 עד 10 ימים. בנוסף להורדת לחץ דם, מרגיע ומסייע לשינה תקינה.
9. בכפית מים רתוחים קרים להוסיף 3 טיפות של מיץ טרי של אלוורה, לשתות פעם ביום לפני האוכל.

בריאות הלב - קרדיולוגיה אלטרנטיבית